Máme za sebou již čtvrtý ročník bitcoinové konference Chaincamp v Ostravě, letos podruhé v industriálním prostoru Gongu. Návštěvnost byla navzdory očekávání a probíhajícímu “bear marketu” velice solidní a nebyl problém zaplnit jak velké přednáškové sály, tak malé workshopové místnosti. Na workshopy se dalo většinou dostat jen s Patriot vstupenkou, která na workshopy umožňovala přednostní vstup.

Iniciativa Jednadvacet se Chaincampu zúčastnila taktéž a lidé mohli navštívit stánek, kde jsme celý koncept vysvětlovali a představovali. Na stánku jsme kromě informací měli také spoustu zábavných rekvizit v podobě 3D tištěných hlavolamů, Bleskomat pro vyzkoušení si lightning network, drobné pochutiny, perníčky pro ty, kteří úspěšně složí hlavolam a taky jsme ukazovali lidem, jak platit pomocí NFC a Bolt karet.

Na stánku bylo velmi rušno a bylo vidět, že Jednadvacet lidi zajímá, i když o tom slyšeli na místě třeba i poprvé. Jednadvacet je, jak nejspíš víte, o více decentralizovaných komunitách, srazech mimo internetová fóra, přijímání bitcoinu v podnikání, placení bitcoinem a podobně. Tyto offline záležitosti chceme také šířit offline formou, scházet se, debatovat, vzdělávat se a tak dále.

Stánek a jeho program jsme dávali dohromady v posledních pár týdnech a lidé, kteří mají blízko právě k lokálním komunitám jsme si vybrali jako reprezentanty. Každé město reprezentoval většinou jeden zásupce, případně dvojice, kteří chtějí být aktivní ve svém regionu. Většina se vlastně mezi sebou ani neznala, protože je každý odjinud. Nicméně to, že máme v každém větším městě “zástupce”, kterému je možné napsat a oslovit jej výrazně pomáhá případné koordinaci. Nyní se známe, takže je to o něco jednodušší.

Všechny zástupce jednotlivých měst se podařilo představit na pódiu, a celé to působilo efektně tak, že každý může bitcoinu pomoci, ať už jste odkudkoliv. Výzva na obrazovce za členy Jednadvacet je jasná. Přidej se! Kdokoliv totiž může přidat ruku k dílu a např. organizovat meetupy, srazy, přednášky, případně jen setkávat se u dobrého pití někde v restauraci a vymýšlet, co by se dalo třeba v bitcoinovém světě ještě zlepšit.

Cílem je totiž šířit povědomí o bitcoinu ke všem lidem, nejen k ajťákům a ekonomům. Úplně kdokoliv je totiž bitcoin schopen používat, aniž by o něm musel měsíce studovat knížky, články a další literaturu. Zásadní je také, abychom se snažili o to, aby byl bitcoin stále více přijímaný v podnikání, např. v restauracích, kavárnách, ale i internetových obchodech nebo v jakémkoliv jiném byznysu.

Bitcoin jsou alternativní peníze, a tak se minimálně ptejme, zda není možné platit bitcoinem. Nejspíše se nedočkáte hned kladné odpovědi, ale tohle neuspěcháme. Jde o to zmínit, že taková alternativa existuje a nechat trh, ať uzná, jestli stojí za to bitcoin přijímat nebo ne.

Pokud se chcete přidat k iniciativě Jednadvacet, budeme rádi za pomoc, ať už finančním příspěvkem nebo jakkoliv jinak. Nejvíc nám ale pomůže, když se sami zapojíte a začnete “makat pro bitcoin”, jak říká klasik. Pokud o bitcoinu něco víte, udělejte meetup, pozvěte na něj pár zvědavců a popovídejte si. Pokud chcete pomoct, napište do skupiny. Známe lidi z komunity a můžeme vám například dohodit nějakého zajímavého hosta z místních českých firem, spolků nebo bitcoinové experty, kteří rádi přijedou a něco popovídají.

Kreativitě se meze nekladou, takže pokud chcete dělat cokoliv, co souvisí s bitcoinem, napište do skupiny na Signalu, případně rovnou do lokálních skupin a něco uspořádejte. My to pak dáme do našeho kalendáře a zaštítíme marketingem.

Pojďme rozšířit bitcoin mimo velké centrum Prahy a pár lokálních hacker spaců. Pojďme jej dostat do mainstreamu. Pojďme rozproudit diskuzi o tom, v čem nám bitcoin může pomoci, ale nezapomeňme na důležité bitcoinové fundamenty. Neprezentujme prosím bitcoin jako něco, na čem lze zbohatnout. Propagujme jeho výhody, jako svoboda, suverenity, self custody, ale nezapomínejme zmínit a varovat, že stále se jedná o mladý koncept, který se teprve vyvíjí. Bitcoin je vlastně takový puberťák.

Chceš podpořit autora článku? Jeho lightning adresa:
gorrdy@jednadvacet.org

Kategorie: AkceBitcoin

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *